O dniach Centrum Edukacji Obywatelskiej

Kierunek wspólnota Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej 7-17 czerwca 2021

 

Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej to trwające od 7 do 17 czerwca wydarzenie online skierowane do nauczycieli, nauczycielek, dyrektorów, dyrektorek, uczniów i uczennic oraz wszystkich zainteresowanych mądrą edukacją. Składa się ze spotkań merytorycznych, warsztatów oraz webinariów, których wspólnym mianownikiem jest rozmowa o aktualnych wyzwaniach szkoły.

Treści przekazywane podczas spotkania bazują na efektach całorocznej pracy w programach CEO, z których korzysta około 40 tysięcy nauczycieli oraz dyrektorów z około 10 tysięcy szkół z całej Polski. Wyróżnikiem wydarzenia jest to, że w dyskusji o edukacji szczególną uwagę poświęca się głosowi samej młodzieży.

Kierunek: wspólnota

W czasie edukacji zdalnej, gdy zdobywanie nowej wiedzy w dużym stopniu zależy od samodzielnej pracy uczniów i uczennic, częściej myśleliśmy o innych funkcjach szkoły. To, co najtrudniej było nam odtworzyć podczas pracy na odległość, to wzajemne relacje, codzienny kontakt i po prostu obecność innych ludzi. Szkolna wspólnota, z której istotności być może dobitniej zdaliśmy sobie sprawę, gdy było o nią trudniej, jest motywem przewodnim Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej.

O wspólnocie chcemy podczas tego wydarzenia rozmawiać w różnych aspektach. Tym, co łączy nas z innymi, może być klasa, szkoła, najbliższa okolica, kraj czy planeta, na której mieszkamy. Wspólnota może dotyczyć podobnych doświadczeń, celów oraz wartości. By mogła się realizować, niezbędne są relacje oparte na wzajemnym szacunku, współpraca i zaangażowanie wszystkich jej członkiń i członków.

Podczas Dni CEO szczególne miejsce poświęcimy wspólnocie szkolnej: nauczaniu i (d)ocenianiu, rozmowie, wzajemnym relacjom, włączaniu wszystkich uczniów i uczennic w życie szkoły. Skupimy się na tym, jak funkcjonowanie szkolnej wspólnoty, przekłada się na postawę obywatelską w ujęciu lokalnym i globalnym.

To wydarzenie jest okazją do refleksji o tym, czego w tym roku szkolnym najbardziej nam brakowało, ale także do rozmowy o tym, co mimo niesprzyjających warunków się udało. Wspólnoty będzie można doświadczyć także w praktyce – jednym z najważniejszych elementów spotkania jest stworzenie przestrzeni do rozmowy i wymienienia punktów widzenia. Szczególne ważne jest dla nas, by o swoim doświadczeniu szkolnym podczas spotkania opowiedzieli sami uczniowie.

Zapisz się na newsletter

 

Zapisz się na newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)].