Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych

10 czerwca 2021 12:00 - 15:30

OPPM od lat jest świętem, w którym uczniowie i uczennice prezentują swoje projekty społeczności CEO i sobie nawzajem. 

W tym roku będziemy rozmawiać o doświadczeniach różnorakich wspólnot: klasowej i szkolnej, lokalnej oraz globalnej i o działaniach jakie dla tych wspólnot udało nam się przeprowadzić

Odwołując się do naszej wspólnoty doświadczeń, kiedy wszyscy mierzyliśmy się ze zdalną edukacją, chcemy przyjrzeć się temu, czego się nauczyliśmy i jak udało się nam wykorzystać ten czas. Chcemy poszukać dobrych rzeczy, które w tym czasie się wydarzyły i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.

 

W tym roku najciekawsze działania młodzieży zobaczymy w specjalnie przygotowanych na tę okazję reportażach. Nie zabraknie czasu na rozmowę o nich – w trzech debatach wraz z ekspertami przyjrzymy się różnym działaniom na rzecz wspólnot. Zaprosiliśmy także gości specjalnych, którzy opowiedzą nam o swoich projektach na rzecz innych i zainspirują nas do odważnych działań!

Zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice oraz ich opiekunów – nauczycielki i nauczycieli. A także wszystkich, którzy są ciekawi jak młodzi ludzie potrafią odważnie zmieniać swoje wspólnoty – szkolne, lokalne i globalne. 

W programie:

  • Reportaże i rozmowa o działaniach młodzieżowych ze szkół w całej Polsce
  • Debata: Zmieniamy świat – z udziałem:

        – Krysi Paszko (Rumianki & Bratki)
        – Julii Kaffki (Akcja Menstruacja
        – Michała Rogalskiego (zbiór danych o COVID19 w Polsce)
        – Ryszarda Kolasińskiego (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny)


——-

Krysia Paszko

Tegoroczna maturzystka, aktywistka, działaczka na rzecz klimatu, współprowadzi drużynę harcerską.  W kwietniu 2020 r . założyła „sklep internetowy” Rumianki & Bratki, w którym ofiary przemocy domowej mogą złożyć zamówienie z kosmetykami. Dzięki niemu mają szansę wezwać pomoc służb lub otrzymać pomoc psychologiczną i prawną, nie wzbudzając podejrzeń oprawcy.

——-

Julia Kaffka

Gdy miałam 16 lat dotkliwie odczułam bagatelizowanie mojego głosu, kiedy zabierałam go w ważnych dla mnie społecznie sprawach. Zamiast szukać przestrzeni, w której mogłabym działać, zdecydowałam się na stworzenie własnej i tak narodziła się moja miłość do aktywizmu i pierwszy projekt – YOUng Heroes, którego hasło brzmiało „Bez peleryny i supermocy i TY możesz być bohaterem!”. Zdobyte podczas realizacji pierwszego projektu społecznego doświadczenie dało mi odwagę do podjęcia szalonego wyzwania – współzałożenia, w klasie maturalnej, pierwszej polskiej organizacji pożytku publicznego walczącej z ubóstwem menstruacyjnym. Za całokształt działalności na rzecz społeczeństwa, a w szczególności za wspieranie osób spychanych na margines społeczny, znalazłyśmy się wraz z Emilią Kaczmarek na liście „25 under 25” magazynu Forbes i otrzymałyśmy tytuł laureatek w kategorii „wspieranie różnorodności”. W Akcji Menstruacji zajmuję się m.in. koordynowaniem programu „Hej, dziewczyny!”, za którego organizację znalazłyśmy się na liście „50 śmiałych kobiet 2020” Wysokich Obcasów. Prywatnie amatorsko piszę, dlatego aktualnie pracuję nad stworzeniem pierwszej polskiej książki o tabu menstruacyjnym.

Akcja Menstruacja
Jesteśmy pierwszą polską organizacją pozarządową, która podjęła się walki z ubóstwem menstruacyjnym. Staramy się tworzyć kompleksowe i innowacyjne rozwiązania, które realnie wpływają na zmniejszenie skali tego problemu społecznego na terenie naszego kraju, jak i za granicą. Celem fundacji jest długofalowa pomoc osobom menstruującym, a także edukowanie społeczeństwa i łamanie okresowego tabu. Aktualne projekty, nad którymi pracuje Akcja Menstruacja, to m.in. program „Hej, dziewczyny!”, „Punkt Pomocy Okresowej”, czy „Padsharing”.

——-

Michał Rogalski

Analiza danych to jego pasja. Od ponad roku tworzy największą publicznie dostępną bazę danych o epidemii koronawirusa w Polsce. Z jego pracy korzystają nie tylko tysiące obywateli dziennie, ale też dziennikarze, zespoły badawcze, czy uniwersytety. Jego działalność to forma sprzeciwu wobec chaosu informacyjnego, jaki zapanował w Polsce po wybuchu pandemii, i dbałości o wiarygodność i jawność danych. Dzięki tym staraniom został wyróżniony nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica, oraz jest laureatem listy “25 under 25” magazynu Forbes.

——-

Ryszard Kolasiński

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Jesteśmy ruchem społecznym będącym częścią globalnej inicjatywy Fridays for Future. Działając, wyrażamy swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej. Nie jesteśmy ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości. Zaczynaliśmy jako grupa licealistów zainspirowanych działalnością Grety Thunberg, których aktywność szybko przerodziła się w ogólnopolski ruch. Nasi członkowie to gimnazjaliści, licealiści i studenci.  Uczymy  się z myślą o przyszłości, którą kryzys klimatyczny stawia pod znakiem zapytania. Dlatego protestujemy, wypowiadamy się w mediach, rozmawiamy z politykami i organizujemy edukację o zmianach klimatu. Jeśli chcesz ratować świat razem z nami, napisz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter

 

Zapisz się na newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)].