Pamięć rzeczy. Odkrywanie historii lokalnej poprzez przedmioty

9 czerwca 2021 18:00 - 19:30

Jak sprawić, aby lekcja historii stała się bliższa codziennemu doświadczeniu uczniów i uczennic? Proponujemy metodę pracy z przedmiotem oraz wplecenie w narrację historyczną elementów z lokalnych dziejów. Dzięki temu wydarzenia z przeszłości zostaną osadzone w materii istniejących do dnia dzisiejszego rzeczy oraz w znanej młodzieży okolicy. W trakcie warsztatu nauczyciele i nauczycielki zapoznają się z metodami analizy obiektu i przećwiczą je na przedmiotach ze swoich lokalnych muzeów.

Warsztat bazuje na metodach i materiałach wypracowanych w ogólnopolskim programie “Historionauci”, który realizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Warsztat dla nauczycielek i nauczycieli historii i języka polskiego poprowadzą:

Teresa Łempicka – specjalistka ds. edukacji w Muzeum Warszawy. Współtwórczyni projektu „Co jest zabytkiem?”, nagrodzonego Wierzbą w kategorii Mazowieckie Zdarzenie Muzealne. Koordynatorka cyklu spotkań dla rodzin i dorosłych „Szkicownik warszawski”. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła kurs pedagogiki Marii Montessori organizowany przez Stowarzyszenie Montessori Bez Granic.

Jan Bliźniak – koordynator programów CEO o tematyce historycznej i społecznej, w tym realizowanego przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów programu Historionauci. Wcześniej związany z Muzeum Warszawy, gdzie współtworzył ofertę edukacyjną do wystawy „Rzeczy warszawskie” oraz prowadził zajęcia dla młodzieży i dorosłych. Posiada uprawnienia pedagogiczne. Autor książek dla dzieci.

Zapisz się na newsletter

 

Zapisz się na newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)].